Klímaklub

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

2019. október 29.: Zöld és etikus gondolkodás

E-mail Nyomtatás PDF

Az október 29-ei Klíma-klub a Zöld életmód sorozat 5. alkalma volt. Az este témája a Zöld és etikus gondolkodás volt, erről hallgathattuk meg Farkas Boglárkát a Habitat for Humanity Magyarországtól, Szabó Csabát a gödöllői élelmiszermentésről és Mihály Edinát a GreenDependent Intézet TreeDependent – Fákkal felelősen faültetési programjáról.

Farkas Boglárka a Habitat otthonépítési-és felújítási programját mutatta be, mellyel a lakhatási szegénységben élőket támogatják. A szervezet mindezt takarékos, energiahatékony lakások építésével és felújításával teszi, hogy megkönnyítse a beköltöző személyek, családok háztartás-gazdálkodását a jövőben. Boglárka kiemelte, hogy a programot önkéntesek segítik és vállalatok, ill. magánadományozók támogatják.

Szabó Csaba a Gödöllői Fészek Nagycsaládosok Egyesülete képviseletében számolt be a Gödöllőn működtetett élelmiszermentő programjukról. A Magyar Élelmiszerbank Egyesület koordinálásával, civil egyesületek önkénteseinek bevonásával tesznek a pazarlás megszűntetéséért. Csaba elmondta, hogy a kereskedelmi politika miatt a megmaradt élelmiszereket kifejezetten csak rászorulókhoz juttathatják el.

A GreenDependent Intézet TreeDependent programját Mihály Edina ismertette, aki kiemelte, hogy a szolgáltatást cégek, szervezetek szokták igénybe venni, de egyre gyakoribb a magánszemélyek megkeresése is. Az Intézet rendezvények, nagyobb utazások karbon-lábnyomának kiszámítását vállalja, valamint azt is kiszámolja, hogy ezt a környezetre gyakorolt negatív hatást hány fa, hány év alatt tudja kompenzálni azáltal, hogy a fák szén-dioxidot kötnek meg.

 

Habitat for Humanity

Élelmiszermentés

TreeDependent – Fákkal felelősen

környezeti előnyök

Korábban házak építésével, jelenleg pedig rossz állapotban lévő bérlakások felújításával (hőszigetelés, nyílászáró csere) takarékos, energiahatékony otthonokat hoznak létre.

Az élelmiszerek elégetése, komposztálása, állat-takarmányozása helyett, az élelmiszereket rászoruló családoknak juttatják el. Az élelmiszer előállítása és a belefektetett energia nem válik feleslegessé.

A cégek, szervezetek, magánszemélyek karbon-lábnyomát az elültetett fák az évek során, szén-dioxid megkötő képességüknek köszönhetően kompenzálják.

társadalmi előnyök

A bajba jutott, szociálisan rászoruló családokat segítő szervezet célja, hogy minden ember biztonságos és megfelelő otthonban élhessen, úgy, hogy a lakás energiaköltségeit hosszútávon is képesek legyenek kifizetni.

A szerveződésnek köszönhetően a nagy áruházakban megmaradt, lejárat előtti, emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek eljutnak a rászoruló családokhoz.

Iskolakertek, civil szervezetek őshonos gyümölcsfákhoz jutnak ingyen. A fákat gondozók (sok esetben gyermekek) környezeti felelősségvállalásról, szüretelésről és a gyümölcsök feldolgozásáról tanulhatnak. Hazai, saját feldolgozású élelmiszert fogyaszthatnak.

 

 

 

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Kapcsolat