Klímaklub

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szeptember 24. - Valóban a gyerekek felelősek a jövőért?

E-mail Print PDF
There are no translations available.

A szeptemberi klíma-klub központi témája az oktatás volt. Mi felnőttek, gödöllői lakosok miként tudjuk előmozdítani a zöld oktatási intézmények munkáját? Meddig tart az intézmény felelőssége? Mit tud tenni az intézmény, hogy a gyerekek, fiatalok szüleit is jobban bevonja a „zöldülési” folyamatokba, valamint felkészítsék a fiatalokat a zöld szempontokat is figyelembe vevő döntéshozatalra, munkára, életre? Tényleg elég a gyerekeket zöld életmódra nevelni ahhoz, hogy minden megoldódjon?

A kerekasztal-beszélgetés résztvevőit úgy hívtuk meg, hogy közel minden korosztály oktatását lefedjük. A beszélgetésen részt vett Tiborczné Garai Katalin, a Zöld Óvoda vezetője, Wirnhardt-Dóbiás Judit, a Petőfi Általános Iskola tanára és öko közösségvezetője, Malatinszky Ákos, a GATE Zöld Klub egykori elnöke, ma a Szent István Egyetem oktatója, valamint Tóth Gabriella, a Gödöllői Városi Könyvtár ökokönyvtárosa. A beszélgetést Vadovics Edina, a Gödöllői klíma-klub egyik alapítója moderálta.

Vadovics Edina indító kérdése az volt, hogyan vonják be az intézmények a szülőket, és más felnőtteket is a (zöld) programokba, milyen, pedagógus-diák viszonyrendszeren túlmutató programjaik vannak. Wirnhardt-Dóbiás Judit példaként a Civil Ház kertjében található magaságyásokat említette, amelyeket a petőfis diákok a Kertbarát Kör tagjaival és a szülőkkel közösen építettek, ültettek be, és szüretelték le róla a termést. Garai Katalin elmondta, már az óvoda épületének kialakítása is környezetbarát módon történt, az épület napkollektorral és esővízgyűjtővel rendelkezik, a csoportszobák pedig kertkapcsolatosak, így a kicsik folyamatosan kapcsolatban vannak a természettel. Gyakran szerveznek olyan programokat, amikor az ovis csoportok egy-egy család háztartását látogatják meg, megismerkednek a háztáji állatokkal és a ház körüli kiskertekkel. Az óvoda ezen felül részt vett a GreenDependent által szervezett Hatékony Ház Napok programban is, érdeklődő felnőtteknek mutatva meg az épület zöld kialakításának részleteit. Malatinszky Ákos elmondta, a GATE Zöld Klub szervezői mindig törekedtek rá, hogy a klub működését bevigyék a városba is, illetve a várost bevonzzák az egyetemre, így szerveztek például a városi programokon programokat kisiskolásoknak vagy szemétszedést, illetve ebből a célból szervezték az egyetemen a Zöld Forgatagokat. Tóth Gabriella pedig azt emelte ki, hogy amellett, hogy a könyvtár minden korosztályt vár és megszólít, a könyvtárak fő feladata az információs társadalomban a közösségépítés. A gödöllői könyvtár törekvése, hogy a kultúrát és a zöld szemléletet összekapcsolja, ennek szellemében szervezték például a gödöllői blogger és író, Tóth Andi hulladékmentességről szóló könyvének bemutatóját, vagy az idei Generációk Csatáját is.

Vadovics Edina elmondta, szakemberként gyakran találkozik a felnőttek részéről azzal a vélekedéssel, hogy ha a következő generációt zölden neveljük, azzal megoldódik minden környezeti probléma. Valóban így van ez, és mennyire fair dolog a mai gyerekekre hárítani a felelősséget? Egyáltalán, tud tenni az intézmény azért, hogy a gyerekek környezettudatos felnőtté váljanak? – tette fel a kérdést. Wirnhardt-Dóbiás Judit úgy látja, neki, mint tanárnak komoly felelőssége van abban, hogy elültesse a magot, a környezettudatos életmód gondolatát, ugyanakkor komoly befolyással van a gyerekek családi háttere is. Katalin szerint az nem segít, ha pánikba esünk, inkább minden egyes nap kell tenni a környezetért. Úgy látja, nem csak az óvodásokat, hanem a szülőket is nevelik, ahogy a családok szemlélete is hat az óvoda működésére. Tóth Gabriella szerint minél több lábon áll egy fiatal környezettudatos elköteleződése, annál biztosabb, ezért fontos, hogy minél több helyen ezt lássa maga körül: otthon, az iskolában, a könyvtárban, más közintézményekben is. Malatinszky Ákos kiemelte, a fenntarthatóságra nevelés sokkal több egyszerű zöldítésnél, ráadásul a tudatformálók erős ellenszélben dolgoznak; hiába hívja fel fontos szempontokra a figyelmet az egyetemi katedrán állva, ha a szünetben az előadó előtti standon egy energiaital-gyártó épp reklámtermékeket osztogat, a hallgatók bizony el fogják venni. Sokkal hatékonyabb fellépésre lenne szükség, hiszen már 20-25 éve is igyekeztek környezettudatosságra nevelni a fiatalokat, mégsem történt érdemi változás. Tiborczné Garai Katalin ehhez hozzáfűzte, bár úgy látszik, egy óvónő nem képes hatni a felsőbb szinteken történő döntéshozásra, de nem szabad elfelejteni, hogy ők a jövő vezetőit, hangadóit, döntéshozóit (is) nevelik.

Abban egyetértettek a beszélgetőtársak, hogy az egyik legnagyobb környezeti gond a gyerekek intézményi nevelésével kapcsolatban az, hogy a többségüket a szülők autóval hordják. Szülőként ők is együtt éreznek a többi szülővel, akiknek az elődeiknél sokkal több logisztikai problémával kell megküzdeni minden nap, akár egyszerre több gyereket is menedzselve az ovi-suli-különórák háromszögben. A Zöld Óvodában viszont figyelnek arra is, hogy a kicsiket megtanítsák tömegközlekedni, sokuknak ugyanis ez az élmény csak az óvodai csoportban adatik meg. Szintén egyetértettek a felek abban, hogy a környezeti nevelés egyik legjobb eszköze, ha a gyerekeket visszavezetik a természetbe is.

Mint Malatinszky Ákos zárásként megjegyezte, a cél az, hogy a környezetvédő emberre ne különcként tekintsenek, legyen ez az általános norma.

Az esemény zárásaként a beszélgetés résztvevői, szervezői, valamint a közönség tagjai kifejezték szimpátiájukat az éppen zajló Globális Klímahét felé, és készítettek egy csoportképet, amelyet elküldtünk a Fridays for Future mozgalom magyarországi szervezőinek is.

Köszönjük beszélgetőtársainknak a részvételt, a közönségnek pedig az aktív érdeklődést és a beszélgetés végi hasznos kérdéseket és hozzáfűzéseket!

 

 

Hungarian (formal)English (United Kingdom)

Contact